Kdyby neexistoval čas

11. listopadu 2014 v 19:19 | Marja Virtanen |  Others
Tahle myšlenka mě napadla cestou domů. Jaké by to bylo, kdyby neexistoval čas, tudíž něco, čím se lidé už mnoho let řídí, co také lidé sami vytvořili a co dává našim životům určitý řád. Ve dne obvykle pracujeme, noc věnujeme odpočinku na znovuobnovení sil, ale co kdybych se najednou rozhodla, že na čas nebudu dbát, absolutně ho vypustím ze svého života a své činnosti přizpůsobím jen svému tělu a potřebám?Někomu to může znít šíleně, jelikož nejde se neřídit časem. Jsme na něm jednoduše závislí, svět je díky času "jednodušší". Ale také rychlejší a plný stresu. Vteřiny, minuty, hodiny, dny, týdny, měsíce roky, to vše je v nás zakódované prostě napevno.
První myšlenkou, která mě napadla v souvislosti s tím, že bych se přestala zabývat časem, byly zdravotní problémy. Tělo není navyklé na takové neobvyklé změny jako práce v noci a spánek ve dne (například). I když tuším, že by se na to po delší době dalo zvyknout. Přizpůsobila bych se přece tělu, ne tělo mně. Tudíž například jídlo ve 3 hodiny ráno by neměl být problém (ještě si vzpomínám na ty doby, kdy jsem si dělala tzv. "půlnoční svačinky", byl docela adrenalin snažit se nevzbudit rodiče tím, že otevírám lednici nebo špajz) a při času na oběd bych třeba nejedla vůbec. Myslím, že bych si pořádně zahazardovala nejen s fyzickým zdravím, ale možná i s psychickým.
Dále bych nesměla být na nic příliš vázána. Mám na mysli třeba školu, nebo práci, ve které mě bude potřeba hlavně ve dne. Je hodně vidět, že jsem závislá na práci ve dne, jelikož v noci jsem absolutně nepoužitelná - chce se mi spát, nemám energii. A to mám noc obecně raději. Těžký paradox.
A také je otázka, jestli bych si na takové odchýlení od režimu dokázala opravdu zvyknout. Nedívat se na hodiny a neřídit se tím, co konkrétního se v daném časovém úseku stane. Někdy je to velmi důležité, vědět, co se zrovna v daný čas odehrálo, ale někdy je lepší to nechat být. Hlavně bych také nemusela řešit, že jakmile mě něco baví, vše utíká rychleji, zatímco při nudné a nezáživné činnosti mám co do činění se zpomalením děje. Čas je jednoduše omezující. A kdo žije jakýmsi "bohémským" životem, ten čas v podstatě vůbec nepotřebuje. A to se mi líbí. Jelikož přísné dodržování časového intervalu = rutině, u mě to tak bývá.
Takže abych to tak shrnula - všeho s mírou. Čas je nutné dodržovat v určitých situacích, ale neustálé koukání na pobíhající ručičky a poblikávající čísla také není nejlepší.

Mimochodem: Pokud byste na mě měli jakoukoli otázku, stačí napsat zde:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Elizabeth Elizabeth | Web | 17. listopadu 2014 v 13:03 | Reagovat

Pekne napísaný článok. A máš pravdu. Na jednu stranu keby neexistoval čas, bolo by to fajn, no na druhú stranu nie. Ale myslím si, že niekedy nie je od veci vyhodiť hodiny von oknom a urobiť si pár dní podľa seba (vyhodiť hodiny von oknom bolo trochu silné, ale niečo v tom zmysle som chcela napísať. :D) a trochu sa odpútať od každodenného stereotypu. Aj ten niekedy ubíja.

2 Marja Virtanen Marja Virtanen | Web | 20. listopadu 2014 v 21:36 | Reagovat

[1]: Děkuji!
To je pravda, kdybychom dodržovali ten náš čas pouze podle striktního řádu, tak bychom se z toho za chvíli museli zbláznit.

3 Milan Milan | 8. dubna 2015 v 12:58 | Reagovat

Samozřejmě že bychom byli šťastnější,kdybychom čas neměřili,neovládali jsme to.Vždyť zvířata také přece čas neměří,je jim jedno co je za nějaký den,týden,měsíc nebo rok!Například v Amazonii žije jakýsi indiánský kmen,který něco jako kalendář vůbec nezná a žijí taky!!Takže ano,byli bychom mnohem šťastnější.

4 Janinka Janinka | 8. dubna 2015 v 17:11 | Reagovat

Ono je to diskutabilni.V článku je věta "jelikož nejde se neřídit časem"No ono by to šlo,jenže by v tom byl veliký chaos a zvláště při našem současném způsobu života,tedy alespoň co se týká naší vyspělé civilizace.Ale špatné by to nebylo... :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama