Day 14 - A song that no one would expect you to love

20. června 2014 v 16:45 | Marja Virtanen |  Hudba, texty

Ten, kdo zná můj předchozí blog tak ví, že byl spíše zaměřený na gothic hudbu. A mezi mým oblíbenými interprety byla i Anna Varney Cantodea, která působí ve skupině Sopor Aeternus&The Ensemble of Shadows. Pokud si vyhledáte obrázky Anny, či zadáte jen Sopor Aeternus, zjistíte, že Anna má trochu děsivý zjev, také nejde poznat, jestli je to žena nebo muž ... A o to právě jde. Mně ale Anna nepřijde děsivá - naopak je velmi krásná a chápu její potřebu nebýt ani jedním pohlavím.
Každopádně Anna bývala mužem. Poznáte to už podle hlasu v písničkách. Líbí se mi, že se odlišuje, snaží se vyhýbat společnosti (i když se prý v poslední době začínala ve společnosti zas objevovat) a nikdy nepořádá koncerty. Prostě se k těm songům nechce vracet, nechápe, proč by měla zpívat před tisíci lidmi, které ani nezná. Na jednu stranu je tohle dobré uvažování, když songy vychází z jejího nitra, pocitů a zkušeností a ona sama si může rozhodnout, co bude dělat, ale o to větší to chce propagaci CD, merchandise věcí a vinylových desek (které jsou velmi oblíbené u Sopor Aeternus) alespoň na internetu, aby si toho někdo všiml. Skalní fanoušci by samozřejmě věděli okamžitě, co by se kde šustlo vedle Anny, jelikož ten, kdo má lajklé alespoň nějaké stránky na FB, nebo čte její blog (na něj již bohužel nemám odkaz) na oficiálních stránkách SA, tak ví, že jsou tam přidávané čerstvé informace o jakémkoli vydávání. A co se týče videoklipů, ty jsou přímo fantastické, výborně se hodící k songům.Teď již k samotnému songu Dead Souls. Určitě si ho poslechněte, zezačátku se ozývají varhany, poté se přidá flétna a nakonec se to vygraduje a Anna začně svým nádherným hlasem zpívat. Zpěv je trochu chraptivý, zní jakoby temně, což celému songu vdechuje atmosféru děsivosti. Škoda, že Anna k tomuto singlu nenatočila klip, protože by mě určitě nadchl - a dle mého názoru by mohl být klidně i černobílý, v takovém tom starším stylu, v jakém byly natáčeny filmy.
Samotný song je úžasný a proč jsem ho dala zrovna do tohohle bodu? No...Ona to zrovna není dvakrát veselá písnička. A připomíná mi doby, kdy jsem na tom nebyla zrovna psychicky dobře. Po poslechu některých SA songů mi bylo o trochu lépe (některé mají i trošičku jiný ráz, než ty temné), ty songy, které se nedají řadit k těm nejveselejším, tak u nich jsem se pořádně zaposlechla, vnímala jsem text. Skoro by se dalo říci, že jsem se do toho vžívala, Anna prostě zpívala o mých pocitech.
Dead Souls byla navíc úplně první písnička, kterou jsem od SA slyšela. V podstatě ji na YT najdete jako první, zda SA tento song proslavil, nevím, každopádně Anna, podle mě, se svou hudbou a texty nikdy nešlápla vedle. Vše jí dokonale sedlo a je hned jasné, že je vše od ní, z její duše a též z hlasů, kterým říká "Ensemble of Shadows", možná je to něco jako Múzy, co jí radí. A že jí ty Múzy radí setsakramentsky dobře.
SA někteří řadí do New wave, někdo to přirovnává prostě k temnému gothic (něčemu), ale já si to postupem času nezařadila nikam, pro mě jsou to prostě originální a nenapodobitelní Sopor Aeternus&The Ensemble of Shadows s krásnou zpěvačkou, která si prožila své a hudební tvorba jí vychází z nitra duše. Ale je pravda, že ke gothic subžánrům SA nepochybně patří.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama