Zajímavé a zábavné učení cizích slovíček na Quizletu

22. března 2014 v 14:19 | Marja Virtanen |  13. komnata
Určitě to každý známe. Ve škole máme jako povinný předmět angličtinu, němčinu, ruštinu, nebo jakýkoli jiný cizí jazyk. A jelikož se potřebujeme pořádně domluvit a bez slovíček to prostě nejde, tak nám nezbývá, než se je naučit nazpaměť. Pro někoho je to otázkou pár minut, než se je naučí (aneb "koukne a vidí", tato schopnost je patrná hlavně u lidí s fotografickou pamětí), pro někoho absolutně nezajímavá povinnost, u které se ale student chce nějakým způsobem soustředit, jelikož jsou slovíčka v podstatě na dobrou známku zadarmo (pokud tedy nemá student testy ve stylu "slovíčka vám zakomponuji do vět a naučte se to jak chcete"). A právě proto je tu jedna velmi geniální stránka zaměřená právě na učení se cizích slovíček bez nějakého nudného šprtání. Jmenuje se Quizlet.com.Vše je kompletně v angličtině. Pro to, abyste si mohli vytvořit vlastní set slovíček, a naučit se je zajímavou formou, je potřeba se zaregistrovat. Trvá to jen pár minut, není to nic složitého (hlavně neklikejte na Quizlet Plus, jinak byste si ročně museli pěkně hrábnout do peněženky a to myslím ještě v anglických librách). Po tom, co kliknete na Free Account (nějak tak by to tam mělo být pojmenováno, ale to poznáte) se vám zobrazí váš vlastní vytvořený profil. A už můžete bez výčitek vytvářet vlastní sety slovíček z jakéhokoli cizího jazyka, z jakého si vzpomenete.

A co jsou vlastně Sety?
Když kliknete na "Create a Set" (názorná ukázka z obrázku dole), objeví se vám bílá tabulka s popisky "About your study set" a "Enter your terms".

Z Quizlet.com

Do prvního popisku si pojmenujete sadu slovíček, jak budete chtít. Například pokud si opisujete slovíčka z nějaké učebnice, můžete je pojmenovat podle ní a do "Description" třeba napsat název lekce, ze které slovíčka opisujete.

"Enter your Terms" je z této tabulky logicky nejdůležitější. V obou okýnkách "Choose your language" si vyberete jazyk, v jakém chcete daný Set mít - třeba z češtiny do angličtiny a naopak, nebo třeba z němčiny do češtiny a naopak ... Zas je to na vás. Osobně používám Quizlet spíše na němčinu, takže používám způsob "z češtiny do němčiny". Jelikož už jsem takovýto způsob jednou použila a Quizlet počítá s tím, že ho použiji znovu, je zde i rychlý výběr ("Quick Switch" který je hned po "Choose a language") abyste nemuseli listovat v těch nespočtech jazycích, co jsou v nabídce. Pak je zde ještě "Visible to" což znamená, pro koho daný Set chcete mít viditelný. Jestli jen pro sebe, pro určitou skupinu (do které se můžete připojit a odkud můžete zvát i jiné lidi, vytvořit ji,) nebo pro lidi s heslem. Pak je tu ještě nabídka "Editors" která zahrnuje stejné možnosti jako "Visible to" akorát s tím rozdílem, že vytvořená slovíčka jsou buď vaše, nebo vaší skupiny, či lidí s heslem. Jako by byla prostě vytvořená někým jiným - osobně volím jen "Just me".
A pak už jen doplňujete slovíčka podle toho, jaký jste si vybrali jazyk. Pro ty, kteří by třeba neuměli na klávesnici napsat přehlásky, je tu i nabídka pro zjednodušené psaní. Buňky pro slovíčka přidáváte TABem, nebo stisknutím plus u "Add row".
Po dokončení jen stisknete "Save" a Set je hotový. Ten se vám potom zobrazí na profilu a pokud s ním budete chtít hrát hry, stačí na něj jen kliknout. Seznam můžete kdykoliv upravit.

Jaké hry se Sety se v Quizletu nabízejí?
Jestliže je Set hotový, nyní přicházejí na řadu hry. Quizlet jich nabízí rovnou šest, takže každý si přijde na své. Zkusit můžete všechny, a také vám může vyhovovovat jen jedna, ovšem hry jsou vytvořeny tak, aby dělaly tzv. "hrací řetězec" - od učení k nejtěžší hře v Quizletu. Po kliknutí na Set se vám zobrazí seznam slovíček v setu + hry, které chcete hrát. Vše uvedu na svém příkladu "čeština-němčina".

Flashcards
První hra, která je zaměřená na učení se nazývá "Flashcards". Je to taková jednoduchá hra na učení, kde máte jakoby karty, u kterých si můžete vybrat, v jakém jazyce se vám bude objevovat první strana. Jakmile si dané slovo řeknete, kliknete na kartu a ukáže se vám správný význam. Co je ještě taková vychytávka v této hře, že dané cizí slovíčko je při otočení vysloveno rodilým mluvčím, takže se nelekněte, když na vás vybafne třeba Němec:D Samozřejmě tato možnost se dá na pravé straně vypnout. Můžete si také dát jednodušší možnost, že se vám zobrazí obě strany karet.

Klikněte na hru "Flashcards" a můžete začít se studováním.


"Clic to flip" umožňuje kartu "otočit" a šipka ukazující na Audio je ukázka možnosti vypnutí mluvení. Pokud chcete pokračovat s dalším slovíčkem, kliknete na šipku pod kartou.


Learn
Výborná hra, při které se naučíte i pravopis cizích slovíček. Vždy jsou náhodně vybrána a vy si můžete zvolit, zda se vám nejprve ukáže český význam, nebo význam německý. Ukáže se vám slovíčko a vy ho buď přeložíte do češtiny, nebo ho musíte správně napsat německy. V levém sloupečku si můžete všimnout, kolik slovíček vám zbývá, kolik jich máte správně a kolik špatně. Můžete si nastavit i mluvení, abyste to měli se vším všudy.

Po zadání slovíčka jen stisknete Enter nebo "Answer" a po vyhodnocení pokračujete dál. Nastavit si můžete i vyslovování rodilého mluvčího, nebo zadání ve druhém jazyce.

Speller
Procvičování výslovnosti. Zde vám rodilý mluvčí vyslovuje slovíčko v němčině a vy ho musíte správně napsat. Jako nápověda slouží české slovíčko vedle tabulky pro doplňování. Vlevo jsou zas ukazatele pro správnost, procenta odpovědí, rychlost výslovnosti ("pomalé", "rychlé" nebo možnost "don´t speak") a zopakování slovíčka.


Po vyplnění zas stačí zmáčknout Enter.

Test
Tato hra už vás rychle otestuje, zda si dokážete slovíčka zapamatovat bezchybně. Zde máte přednastavené tři úkoly (nebo čtyři, pokud si v pravé liště vyberete i "Matching") a vyplňujete, co jaké slovíčko znamená. Zas si můžete vybrat, zda chcete možnosti v češtině, v němčině, nebo v obou jazycích. Test si můžete vytisknout, vybrat počet slovíček a regenerovat, pokud něco zkazíte.Scatter
Máte rozptýlená česká a německá slovíčka po obrazovce a vaším úkolem je, je za co nejkratší časový limit pospojit dohromady. Jakmile slovíčko narazí na správný výraz, zmizí. Vaše úspěchy a rekordy jsou samozřejmě zaznamenány na vašem profilu.Race
Závod slovíček. Na obrazovce vám jezdí slovíčka (buď v němčině, nebo v češtině, podle toho, jaký jazyk si zvolíte) a vy v dolní tabulce musíte správně napsat, co znamenají. Pokud je napíšete správně, slovíčka zmizí ("zabijete je"). Máte jen 2 životy, pokud slovíčko nestihnete, hra se pozastaví a slovíčko, co jste nestihli napsat, se vám zjeví pro korekci. Pak hra zas jede dál. Čím větší level, tím samozřejmě vyšší rychlost a počet slovíček na obrazovce. A můžu sama za sebe říct, že je to opravdu náročná hra, chce to pořádně hbité prsty a rychlou reakci. Naštěstí se dá pozastavit.Quizlet opravdu doporučuji, protože po takovém množství her opravdu nejde nedostat jedničku. Pokud byste chtěli mít aplikaci neustále při sobě, dá se stáhnout jako aplikace do mobilu. Přihlásit se můžete mimojiné i přes Facebook, nebo Google. Pokud máte možnost, že Sety jsou veřejné všem uživatelům, učit se mohou i ostatní uživatelé, což je taky dost užitečné. Co je ale bohužel nevýhoda, že Quizlet nenabízí možnost se učit i gramatiku.
Takže: "Slovíčkům zdar!"


 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Anne Eyre Anne Eyre | E-mail | Web | 20. dubna 2014 v 15:31 | Reagovat

Mhm, jak tak koukám na ta slovíčka... Že vy se učíte z učebnice Direkt? :D
Ale zajímalo by mě (a nikde jsem to nenašla), co když mají dvě slovíčka stejný překlad? Nevíš, jestli je možné nějak je zadat, aby je to bralo jako synonyma, takže je jedno, které pak třeba napíšu v tom "Learn"?

2 Marja Virtanen Marja Virtanen | 20. dubna 2014 v 18:44 | Reagovat

[1]: Vždycky jsem to nějak obcházela, třeba jsem k tomu slovíčku napsala dvojku, nebo pokud šlo o německé slovíčko, tak jsem k němu nenapsala koncovku, atd. :D Ale myslím, že je jedno, pokud tam budou dvě stejná slovíčka a jiný význam ;)

P.S.: Ano, učíme se z Direktu :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama