Asi prodám jeho duši

28. února 2014 v 19:55 | Marja Virtanen |  13. komnata
Je všeobecně známo, že světem vládne chaos v podobě závisti, materialismu, nenávisti a podobných hnusáren. Se všemi těmito moderními faktory se setkávám dennodenně,, vždy v takovém "krásném" balíčku. A je jen na mě, jak se s tím vyrovnám. Setkávám se s tím samozřejmě nejvíce ve škole. Překvapivě.V podstatě nesmíte v té třídě dělat nic. Absolutně nic, aby se na vás potom lidé nedívali divně. Klidně bych vám tu mohla vypsat v bodech, co vše se ve třídě dělat nesmí/musí, abyste se neztrapnili, nezesměšnili a aby vás někdo nechal na pokoji - a aby jste byl/a také za třídní ovečku. Tyto body jsem sestavila za celé 3 roky, co na té škole jsem. Ve velké většině jen jako pozorovatel, ale i nějaké body mě neminou a zanechají na mě následky. A upozornění - strůjcem toho všeho je jen jeden člověk. Tady na blogu jsem o něm už párkrát psala. Jenže to, co se mi stalo dnes byla poslední kapka.

Co nesmíte dělat:
1. Zastávat se lidí, pokud někdo někomu nadává. Nebo se na vás vrhne celá třída.
2. Nesmíte pořád jen mlčet.
3. Nesmíte se při zkoušení na jednoho konkrétního člověka podívat (v dolním odstavci se o tom více rozepíšu)
4. Nesmíte si hlídat své věci, které jste půjčili jedné osobě.
5. Nesmíte smrkat/kýchat/kašlat (nahlas).
6. Nesmíte se oblékat nějak nápadně. A už vůbec ne, když vám něco nepadne.
7. Nesmíte vyjádřit svůj názor.
8. Nesmíte toho o sobě příliš prozradit, jinak se to obrátí proti vám.
9. Nesmíte poslouchat to, co chcete.
10. Nesmíte být odmítavý/odmítavá.
11. Nesmíte říkat negativní věci o nějakém člověku se spolužákem/spolužačkou, u kterého/které hrozí, že to danému vyžvaní. Což jsou samozřejmě skoro všichni.
12. Nesmíte odmítat třídní srazy. Jinak budete za absolutního outsidera.
13. Nesmíte být moc milí na učitele. Nebo jste považováni za vlezdoprdelku - automaticky.
14. Nesmíte si na FB dávat fotky, o nichž máte pochybnosti, že by je spolužáci mohli patřičně (a dost nevhodně) okomentovat.
15. Nesmíte se oblékat jen do černé.
16. Nesmíte se zajímat o paranormální jevy.
17. Nesmíte být na tu danou osobu drzí a už vůbec ne si na něj něco dovolit.

Co musíte dělat:
1. Podřizovat se.
2. Smát se vtipům společně s ostatními. Hlavně když je ten vtip mířený na nějakou osobu.
3. Půjčovat jakékoliv věci. I nedobrovolně. Kapesníčky, žvýkačky, peníze, školní pomůcky, atd. Většina z toho se vám už ani nevrátí. (mě se takhle nevrátil sešit z literatury a musela jsem si zařídit komplet nový)
4. Pomlouvat společně s ostatními. Něco jako "davové šílenství".
5. Zúčastňovat se všech školních akcí. Výjimkou je, když na to nemáte peníze. Ale i tak na vás koukají divně.
6. Nechat se vyzkoušet, když se jen trochu zmíníte o tom, že jste se na danou látku podívali. Všichni to do vás hustí tak dlouho, že nakonec na to zkoušení stejně musíte jít. A věta "Necháš se teda vyzkoušet?" zazní alespoň 200x.
7. Když máte nějakou novou věc a náhodně ji vyndáte (plus to zaregistruje jedna konkrétní osoba), danou věc musíte okamžitě ukázat. Ať už je to cokoliv.
8. Když si o něčem povídáte a zaregistruje to ta daná osoba, zeptá se "A co?" a vy mu musíte zopakovat, o čem jste si povídali.
9. Musíte alespoň jednou chybět (či prostě mít nějakou absenci), jinak jste prostě podivíni. (jsem zářný příklad, ve třeťáku jsem zatím nechyběla ani jednou, byla jsem jen na školních olympiádách)
10. Musíte druhým půjčovat poznámky. Oni si je nikdy nepíšou, proto vám to nemají jak vrátit. Když je o něco poprosíte vy, je to horší.
11. Musíte nechat opisovat písemky, pokud daný předmět ovládáte.
12. Musíte vždy odpovídat na otázky, které vám daná osoba položí. Ignorace neexistuje.
13. Většinu práce musíte udělat vy. Ten daný člověk se pak jen sveze. Když něco jen maličko pokazíte, je to hned celé na vás.

Poslední a nejdůležitější bod: Nesmíte nic považovat za projev lidské manipulace, psychické šikany a hlavně si nesmíte stěžovat.

Samozřejmě těch bodů by se našlo více, ale tyto jsou nejstěženější. Většina naší třídy se podle nich takto chová a jsou poměrně v klidu.
Jenže já jsem jedna z mála, kdo se těmito body moc neřídí.
A to je právě kámen úrazu. Jsem jiná a nechci splývat s davem jen proto, že mi to někdo nařídí. Ten člověk, který je příčinou všeho toho chování je normální diktátor. Povyprávím vám, co se dnes stalo:

Byla jsem vyvolána na zkoušení z občanské výchovy. Zezačátku to šlo v podstatě dobře, odpovídala jsem s klidem, ale poté začala ta daná osoba dělat naschvály. Vyrušovat mě. Smát se. Já se na něj párkrát podívala, protože mě už doopravdy znervózňoval a navíc jsem na některé otázky nevěděla odpověď tak jistě, jak jsem si myslela. V tom případě jsem řekla takové nejisté nic, až učitel musel tu danou osobu okřiknout, že jeho chování je "nekolegiální" a "nevhodné, když někoho zkouší". Měl svatou pravdu, ale útočník se naštval a neváhal se na učitele ohradit. Naštěstí jsme ve zkoušení pokračovali, ale jelikož jsem byla vyvedená z míry, nakonec jsem dostala trojku. Učitel totiž nemá rád váhavé vyjadřování a ještě mi řekl že "to zkoušení je jako na pohřbu". Bodejť by ne.
Jakmile jsem se vrátila zpět do lavice, daná osoba se ke mě naštvaně obrátila a řekla mi, že za vše můžu já, proč na něj při zkoušení tak "blbě čumím" a podobně, že potom kvůli mě dostane od učitele vynadáno. Takže v podstatě jsem zase za vše mohla já. A doteď jeho reakci nechápu. Ještě mi řekl, že se "chovám jako malá". Nechala jsem to být a ignorovala jsem ho. Proč bych se tím měla zaobývat, že...

Zajímalo by mě, jestli někdo něco takového také někdy zažil. Nemyslím to nějak zle, to rozhodně ne, ale je možné, že se někomu stalo něco podobného...?

Asi prodám jeho duši. Toho, co vyrušoval a co kazí život všem okolo. Zn.: Spěchá.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Chloë Noir Chloë Noir | E-mail | Web | 1. března 2014 v 8:05 | Reagovat

Poznám také typy ľudí, hoci som ja mala zrejme omnoho väčšie šťastie...blbé som to mala len na základke, pár rokov medzi tým, kedy som si uvedomila, že snažiť sa im vliezť do prdele, aby som mala nejakých "kamarátov", ktorí sa na mňa obrátili len keď niečo potrebovali a robili si zo mňa srandu, je blbosť a než sm si našla v posledných ročníkoch jednu spriaznenú dušu. Bola som tá divná, ktorá vždy len ticho sedela aj cez prestávky, čítala si, kreslila alebo niečo písala. Nechodila som na školské akcie ani vonk s nimi...bola som tá divná, outsiderka. Oni sa posmievali, občas po mne hodili nejaké pero alebo mi vzali moje a také veci...vďaka bohu za moju vtedajšiu naivitu, pretože som to nejako veľmi nebrala. Mala som dosť iných problémov.
Ale odkedy som goth tak to išlo prekvapivo len lepšie, a na pár jedincov som problémy s nikým nemala a našla som si kamarátov...
Ale niektorí vedia byť stupídni, tolerancia a právo mať vlastný rozum sú pre nich asi len prázdne slová. Ak by sa viacerí v triede vedeli postaviť tým pravidlám, určite by im čoskoro spadol hrebienok.
Držím ti každopádne palce, drž sa svojho vlatného rozumu a ser na ich pravidlá a nenechaj sa nimi zničiť. Ja si v takýchto prípadoch zvyknem zvyčajne povedať, že mi takíto ľudia nestoja za tú energiu vydanú na rozčuľovanie sa či za vrásky...aj keď občas to vie byť ťažké.

A čo sa skúšania týka, tak som mala vždy pocit, že keď som odpovedala ja, tak boli všetci hrozne ticho a ja by som bola radšej, ak by sa všetci bavili ako normálne a nevšímali si ma a oni neeeee, všetci čumeli na mňa...panikaaa :D doteraz nechápem prečo...a či to tak fakt bolo alebo sa mi to len zdalo pod vplyvom stresu...:D

2 Marja Virtanen Marja Virtanen | Web | 1. března 2014 v 10:15 | Reagovat

[1]: Na základce to bylo naštěstí lepší, i když i zde občas zavládly nějaké nesrovnalosti a problémy, avšak nebylo to takové, jako právě tady na střední.
Ty jsi se s tím dokázala vyrovnat a nebrat si to, což je báječný přístup a kterému se já budu muset ještě hodně naučit :D Právě to, že poslouchám tvrdou hudbu a nebojím se to dát najevo jsem pro ně trnem v oku, nehorázně je to dráždí (spíš toho jednoho člověka) a svůj názor mi vyjadřují hezky od plic.
To máš pravdu, že by jim to nedodržování pravidel vyhovělo. Ale je to jako Severní Korea - taky nesmíš nic udělat nebo říct, abys nešl proti diktátorovi.
Děkuji moc, s pozitivním myšlením jde přeci jen vše lépe :)

Jo, při mém zkoušení všichni taky mlčí, občas se i uchechtnou, ale to už neřeším, jestli to bylo na můj účet, nebo ne :) Já bych zase tak nervózní nebyla, kdyby tam nebyla ta jedna osoba. Myslím, že by za to byl rád i ten učitel.

3 Scrat Scrat | E-mail | Web | 1. března 2014 v 23:45 | Reagovat

Tak si říkám, co je to dneska ve školách za idioty.. :-?
Děláš dobře, že se těmi body neřídíš, to by všechno potom bylo jako ve vězení nebo v koncentráku, když všichni musí dělat to; co se jem nařídí :-x
Ale dobrý článek, dokázalas to dobře popsat a máš taky hezký design :) ;)

4 Marja Virtanen Marja Virtanen | Web | 1. března 2014 v 23:52 | Reagovat

[3]: Nejspíše jsou to lidé, kteří si potřebují kompenzovat své nedostatky a komplexy a neznají jiný způsob, než tento.
Snažím se - některým bodům se vyhnout ale opravdu nedá.
Děkuji :)

5 Lory Lory | Web | 2. března 2014 v 13:54 | Reagovat

Toho člověka bych nazvala ve zkratce za totální debila, kterému se to jednoho krásného dne krásně vymstí. Znám ten pocit, ale za těch pět let co jsem to musela trpět jsem si na to zvykla a prostě se koukala do zdi nebo někam jinam.
Co se týče těch dodržování bodů, já to mám přesně do puntíku obráceně, co se nesmí dělám všechno, co se musí nedělám téměř nic :D Jak si řekla, já taky nechci splývat s davem a ať si každý myslí to svoje :)
Jinak děkuju, ty máš taky moc pěkný blog :)

6 Marja Virtanen Marja Virtanen | Web | 2. března 2014 v 14:03 | Reagovat

[5]: Máš naprostou pravdu. Dnes se možná ani nevyplatí být ovečka ... nebo ano? Každopádně vidím, že hodně lidí si prošlo nějakou tou tyranií ze strany druhých, to je smutné.

7 ^^♥Milagros Laurie♥^^ ^^♥Milagros Laurie♥^^ | Web | 9. března 2014 v 18:27 | Reagovat

Ano, to je pravdivý článek.... bohužel taky znám, a pořádně mě to štve...

8 Marja Virtanen Marja Virtanen | Web | 9. března 2014 v 19:56 | Reagovat

[7]: Ano, to je právě to, když nás někdo omezuje ...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama