Proč miluji knihy

1. února 2013 v 20:07 | Marja Virtanen |  13. komnata
Knihy, knihy, knihy. Někdo je miluje, někdo je nenávidí. Já patřím k té první skupině - dalo by se říct, že jsem přímo vášnivá čtenářka, ale bohužel čas je neúprosný a nezastavitelný zabiják, proto jsem v poslední době musela četbu odložit, místo toho jsem četla učení. Jelikož teď nás čekají jarní prázdniny, na knihy bude více času a já se konečně zaberu do jiného světa ...


A proč je vlastně tak zbožňuji? Uklidňují. Když mám například nějaký problém, jsem v depresi a podobně, čapnu knížku a uvědomím si, že ti hlavní hrdinové to mají v té knize občas mnohem těžší - mnohdy jim jde o život, a musejí se vypořádávat s mnohem těžšími situacemi, které se s mými prkotinami nedávají vůbec srovnávat. Tedy, pokud nečtu nějaké megazamilované přeslazené romány (ano, občas na ně také dojde, ale málokdy) - tam to není tak horké, ale když vezmu do ruky knihy od Stephena Kinga, nějakou fantasy a jiné podobné žánry, tak přece jen je už v tom vidět nějaký rozdíl. A proto mě tak uklidňují.

Někdy se mi zase chce hodně přemýšlet a trocu se zabořit do teorií-to sáhnu po psychologických románech. Tady musím především vyzdvihnout díla F. M. Dostojevského - ruského spisovatele, který kvůli svým osobním problémům dokázal skoro až "vdechnout" život svým postavám a co hlavně, popsat jejich psychiku a jejich psychologické cítění na takové úrovni, že si připadáte, jako byste to sami zažívali. Avšak říká se, že spisovatelé musí být takoví psychologové - vžít se do postav. Je to jedno z umění, kterým spisovatel oplývá, a to dodává knihám to kouzlo. Knihami se navíc skvěle vyvíjí slovní zásoba, myšlení a fantazie, rozvíjí se komunikační schopnosti, dokonce i vyslovování (ano, čtení může částečně za to, jakou máme výslovnost, zdá se to neuvěřitelné, ale je to tak, samozřejmě je to jen jeden z podílů, dalším bodem je komunikace s lidmi a podobně). Pokud opravdu nedáte dopustit na elektroniku a máte rádi čtení, tak doporučím i E-čtečku - vejde se tam neuvěřitelné množství knih a je to i mnohem praktičtější, třeba na cesty.

Kdo nečte, protože nechce, dělá obrovskou chybu.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Maryuuan-Mo Maryuuan-Mo | Web | 14. dubna 2013 v 10:36 | Reagovat

Taky moc ráda čtu, jen poslední dobou není moc času.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama